Köldöksérv
Köldöksérv a kölykökben avagy nem kell azonnal műteni
A köldöksérv egy hiányosság azaz „lyuk” a has testfalában. Ez a hasban lévő lyuk lehetővé teszi a hasi tartalom (zsír vagy bél) kitüremkedését. Helyes elnevezéssel ez a „lyuk” ott található, ahol a köldökzsinór egykor a testhez kapcsolódott. Ezek a sérvek minden kölyök emlősön megtalálhatók.
Ebben a cikkben a középpontban a kölykök köldöksérve áll. Fontos megjegyezni, hogy köldöksérv előfordulhat hímeknél és nőstényeknél is bármilyen kutyafajtánál.
Általában, ha egy kölyökkutyának köldöksérve van, a zsír az, ami „kibújik” a lyukból. Ettől a sérv tapintásra kissé „puhának” tűnik. A köldöksérv miatt az új tulajdonosnak nem kell stresszelnie. Sok köldöksérv kicsi, és csak a köldökgyűrűben ragadja meg a zsírt, és nem okoz problémát. Ezeket „zárt” sérveknek nevezik, és általában nem igényelnek más kezelést, mint annak figyelését, hogy ne súlyosbodjanak (nagyobbodjanak).
Egészségügyi problémák
Ritka, hogy a köldöksérv további egészségügyi problémákat vagy szövődményeket okoz. Ennek eredményeként az ilyen sérvekkel rendelkező kölykök ugyanolyan egészségesek, mint azok, akiknek nincs ilyen sérve. Mindazonáltal a további károsodás elkerülése érdekében kölyökkutya sérvét egy éves korig érdemes megműteni. Javasolt a kölyök ivartalanításakor, így a kutyusnak csak egyszer kell altatásban lennie. Az ivartalanítás során a sérv “lyuk” bezárása nem okoz nehézséget az állatorvosnak.
Kan kutyánál az állatorvos további kis bemetszést végez a sérven. Ezután az állatorvos összevarrja a hasfalat, hogy lezárja a sérvet, majd lezárja a bőrt. A nőstényeknél az állatorvos valamivel nagyobb bemetszést hajt végre, mint az ivartalanításnál. Az állatorvos megműti a sérvet, és ivartalanítja a kutyát a metszés lezárása előtt. Ennek a „javításnak” a további díja minimális kellene legyen.
Okok
Genetika?!
A köldöksérvnek két feltételezett oka van. Az első hiedelem szerint a köldöksérvet a genetika szabályozza. Ebben az esetben a sérv valójában akkor jelenik meg, amikor a kölyökkutya még az anyaméhben van. A kölyökkutya méhen belüli fejlődése során azt a területet, ahol a méhlepény (köldökzsinór) erei bejutnak a magzatba, izom veszi körül. Ahogy a kölyökkutya születése felé közeledik, ez az izom lassan bezárul. A kiskutya születése után az izom teljesen összenő. Ha ennek az izomnak a záródása trauma miatt késik, vagy ismeretlen okból nem következik be, akkor a sérv az eredménye. A genetikusok úgy vélik, hogy a köldöksérv génje recesszív tulajdonság (azaz mindkét szülőnek hordoznia kell a gént.) Ennek a tulajdonságnak a genetikája bonyolultabbá válik. Egyes tanulmányok arra az eredményre mutatnak rá, hogy ennek a tulajdonságnak több recesszív génre van szüksége ahhoz, hogy megjelenjen. Anélkül, hogy túl messzire mennénk a genetikába, ez azt jelenti, hogy a tulajdonság több generációt átugorhat, és egy alomban csak egy kölyökkutyában jelenhet meg. Jelenleg az érintett gének nem ismertek. Amíg a tudósok fel nem fedezik az ehhez a tulajdonsághoz kapcsolódó géneket, a valódi genetikai összefüggést nem lehet megerősíteni.
Sérülés
Egy másik ok a születéskor magában vagy az anya által okozott trauma. Születéskor is megfeszülhet a köldökzsinór, előfordul olyan amikor akár több percig a kölyök a köldökzsinórón lóg, terhelve ezzel az ott lévő izmot. A köldökzsinór elszakításához az anya rágja a köldökzsinórt. Ez meglehetősen durva folyamat, időnként az anya túl közel rághatja a zsinórt a testhez, vagy elszakíthatja a köldökzsinórt. ez a trauma a köldököt körülvevő hasizmokat feszíti meg. A tépő és remegő mozgás gyengíti ezeket az izmokat, ami sérvhez vezet.
Továbbá tenyésztők észrevétele alapján hozzájárulhat az un. kis sérv kialakulásához (zsír jelenléte minimálisan) a melegítő párna vagy az infra lámpa túlzott melege.
Összeségében elmondható, hogy a fenti képen látható minimális sérv nem kell elriasszon senkit ha az álom kölyöknek van. Ivartalanításkor az állatorvos pár perc alatt bezárja a kis lyukat.
Bébi-kori műtéte ennek akis sérvnek több állatorvos véleménye alapján nem javasolt, vagy el sem vállalják. Első hogy altatni kell a kölyköt, másrészt a lyukat meg kell növelni, mert annak mérete a kölyökkel arányos – tehát nagyon kicsi, illetve nagy az esélye a kölykök szeleburdisága miatt a seb felszakadásának , elfertőződésének.
(cikk forrásai: regencypups.com, gyakorló állatorvosok, tenyésztők)